Můj dům

Můj dům

Jak na jádrové vrtání?

Jádrové vrtání se provádí diamantovou korunkou. Používá se hlavně k vytvoření kruhových prostupů v betonu, železobetonu, cihelném zdivu, horninách a jiných stavebních materiálech. Tělo korunky je tvořeno ocelovou rourou, která je na jedné straně uvařena víkem s upínáním, to má otvor pro přívod chladící vody. Diamantová část vrtací korunky je na tělo připevněn letováním či laserem. Letovaný spoj není příliš tepelně odolný, a tak se diamantová korunka musí vždy chladit vodou. Laser vytváří pevnější spoj a měkčí materiály tak jde vrtat za sucha. Vrtání diamantem je velmi přesné a hospodárné.

Jak vybrat správný nástroj?

Diamantový jádrový vrták je třeba vybírat s ohledem na materiál, který chceme vrtat. Podle toho se volí také různý tvar segmentu – klasický nebo drážkovaný. Platí zde to, že pro vrtání tvrdých materiálů, potřebujete diamantovou korunku s měkčím pojivem, a naopak pro měkký materiál musí mít diamantová koruna tvrdší pojivo segmentu. Důležitým faktorem je také výkon vrtacího motoru. Pro držení stabilních otáček a správné rychlosti vrtání, je potřeba, aby měl motor dostatečný výkon. Větší korunky potřebují větší výkon.

Jádrové vrtání

Vrtání lze provádět jak ručně, tak se stojanem. Ručně se ale doporučují vrtat pouze menší otvory. U většího průměru diamantových vrtacích korunek je bezpečnější použít stojan. Ten je potřeba správně a pevně upevnit k podkladu.

Jádrové vrtání se doporučuje provádět za mokra, prodlouží se tím životnost diamantové korunky. Při vrtání se používá také výplachová voda. Nesmí jí však být použito příliš mnoho, neboť to zabraňuje obnažování diamantových zrn a korunka se tak rychle ztupí.

Tipy pro jádrové vrtání železobetonu

  • Snížit množství výplachové vody
  • Přidat do vrtného otvoru ostrý písek
  • Naostřit diamantovou korunku mimo vrtaný otvor
Při stavebních pracích se může hodit také demoliční robot, který zastane spoustu práce a pomůže vám při stavbě. S blížícím se jarem lidé začínají pracovat také na zahradách, kde budou potřeba výkopové práce minibagrem.Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek