Můj dům

Můj dům

Když je třeba řezání železobetonu

Občas je při výstavbě nových budov nebo při rekonstrukci stávajících třeba přistoupit k těžkému úkolu, tím je řezání železobetonu. Železobeton je vysoce tvrdý a odolný materiál, který se skládá z betonu a železa. Zatímco je prvně jmenovaný známý pro svou pevnost v tlaku, železo má naopak výbornou pevnost v tahu, proto se nejčastěji využívá při stavbách mostů nebo vysokých budov, zpravidla mrakodrapů.

Co použít pro řezání železobetonu

Pro samotné řezání železobetonu je třeba použít kvalitní techniku. Než ale přejdete přímo k práci, měli byste si opatřit odborný posudek, a to nejen o kvalitě a vyzrálosti betonu, ale i o tloušťce výztuže. Podle zjištěných parametrů se volí nejvhodnější metoda a technika.

Metody práce

  • Řezání řezačem spár: Nejrozšířenější využívaná metoda s pomocí diamantové technologie.
  • Řezání stěnovou pilou: Používá se i pro podlahy a konstrukce, pohon pily je hydraulický a vytvoří otvory pro okna nebo dveře či odstraní konstrukce.
  • Řezání lanovou pilou: Pila obsahuje ocelové lano osázené diamantovými kroužky, díky čemuž je možné řezat i ty nejtvrdší materiály. Nejčastěji se používá pro výstavbu mostů a vodních děl.
  • Jádrové vrtání: Prostupy a otvory přesných kruhových tvarů jsou vytvářeny jádrovým diamantovým vrtákem. Hloubka může dosahovat až dvou metrů, běžně se však pohybuje v rozmezí 30 až 450 mm.

Možnosti použití

Řezání železobetonu se nejčastěji používá pro dodatečné vybudování prostupů do konstrukcí, například pro vytvoření izolace zdiva proti vlhkosti, a to převážně tam, kde hydroizolace chybí nebo je nedostatečná a je nutné ji opravit. Nejčastějším typem je chemická izolace vlhkého zdiva , kde se do již zvlhlého zdiva se navrtají díry, které jsou následně vyplněny speciální chemickou hmotou. Dalším častým typem je jádrové vrtání vzduchotechniky, kdy je do již postavených domů třeba dodatečně vpravit prostupy pro klimatizace nebo odvětrání. To se nejčastěji děje v případě kancelářských budov nebo obchodních center.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek